Miyabi 5000FCD Gyutoh on täydellisesti tasapainotettu, ja siinä on ainutlaatuinen damaskuskuvio ja vertaansa vailla oleva terä. Terän pituuden ollessa 24 cm se sopii erinomaisesti lihan ja suurten vihannesten leikkaamiseen; se on japanilainen vastine eurooppalaiselle kokkiveitselle.
Veitsessä on FC61-hienokarbiditeräksestä valmistettu terän ydin, joka on päällystetty 48 teräskerroksella. Tämä antaa terälle ainutlaatuisen damaskikuvion ja poikkeuksellisen kovuuden, noin 61 Rockwell-yksikköä. Friodur®-jääkovetusprosessi parantaa entisestään rakenteellista lujuutta ja tekee veitsestä terävän, joustavan ja kestävän.
Tämä veitsi on teroitettu käsin puhtaimman japanilaisen perinteen mukaisesti perinteisellä "honbazuke"-menetelmällä, joka antaa terälle vertaansa vailla olevan terävyyden. Veitsessä on myös D-kahva "pakka-puusta", joka on erittäin kestävä puun ja hartsin yhdistelmä. Kahva on kokonaan mosaiikkikoristeltu ja viimeistelty teräksisellä päätykappaleella, jota ympäröi hieno punainen reunus.